Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Poprzednia rewizja po obu stronach Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
sprzet:polimorf [2019/09/10 18:44]
yasiu
sprzet:polimorf [2020/03/06 20:34] (aktualna)
mamert [Przykładowe sposoby aktywacji polimorfu]
Linia 11: Linia 11:
  
 ====Przykładowe sposoby aktywacji polimorfu==== ====Przykładowe sposoby aktywacji polimorfu====
-  * Zapalniczka (najlepiej żarowa zapalarka, paręnaście zł na allegro)+  * Zapalniczka (najlepiej żarowa zapalarka, paręnaście zł na allegro, zwykły płomień okopci)
   * Wrzątek + naczynie   * Wrzątek + naczynie
   * Suszarka do włosów   * Suszarka do włosów
Linia 25: Linia 25:
     - "​Patyczki"​ (przygotowane dla wygody, wymaga trochę wprawy) najwygodniej topić zapalarką żarową. Zapalniczka się zepsuje gdy włączona dłużej.     - "​Patyczki"​ (przygotowane dla wygody, wymaga trochę wprawy) najwygodniej topić zapalarką żarową. Zapalniczka się zepsuje gdy włączona dłużej.
   - Ulep co chcesz.   - Ulep co chcesz.
-  - W miejscach łączenia, oraz tam gdzie zastyga ci za szybko, najlepiej ponownie rozgrzać. +  - W miejscach łączenia, oraz tam gdzie zastyga ci za szybko, najlepiej ponownie rozgrzać ​i "​rozmasować"​
-  - (Opcjonalne) ​Wygładzić ​powierzchnię mokrymi palcami.+  - (Opcjonalne) ​Ponownie rozgrzej ​powierzchnię ​i wygładź ​mokrymi palcami.
   - (Opcjonalne) Potraktuj zimną wodą, sprężonym gazem, etc, jeśli zastyga ci zbyt wolno   - (Opcjonalne) Potraktuj zimną wodą, sprężonym gazem, etc, jeśli zastyga ci zbyt wolno
-  - Co ci zostało, rozgrzej i od razu uformuj w cienkie patyczki lub płytki. Nie zostawiaj grubych klopsów bo ciężko to ponownie roztopić.+  - Co ci zostało, rozgrzej i od razu uformuj w cienkie patyczki lub płytki. Nie zostawiaj grubych klopsów bo ciężko to ponownie roztopić ​(tylko w wodzie).
   - Enjoy :)   - Enjoy :)
  
Linia 40: Linia 40:
     * Można także barwić markerem powierzchnię,​ ale nałożenie cienkiej warstwy już zabarwionego PCL daje lepszy efekt.     * Można także barwić markerem powierzchnię,​ ale nałożenie cienkiej warstwy już zabarwionego PCL daje lepszy efekt.
   * Przy większych elementach jest lepsze jako łącznik niż budulec; jeśli możesz, wzmocnij to co budujesz innymi rzeczami, jak drewniane patyczki, sznurek (nie śliski) czy siatka z włókna szklanego.   * Przy większych elementach jest lepsze jako łącznik niż budulec; jeśli możesz, wzmocnij to co budujesz innymi rzeczami, jak drewniane patyczki, sznurek (nie śliski) czy siatka z włókna szklanego.
 +
 +===Jak łączyć z innymi materiałami===
 +PCL nie *lepi* się (zbyt dobrze) do większości materiałów,​ zamiast tego formując idealnie dopasowanie - ale lekko elastyczne i nie przyklejone do powierzchni. By się nie ześlizgnąć,​ musi mieć za co się trzymać.
 +  * małe elementy można okleić naokoło, jeżeli ich kształt zapewnia dobry chwyt
 +  * duże elementy:
 +    * nawiercić (6mm?), przecisnąć "​kołek"​ PCL przez dziury - dobre do łatania pękniętych części plastikowych
 +    * ponacinać, n.p. na 2mm szlifierką kątową
 +
 ====Ciekawostki==== ====Ciekawostki====
   * Używa się go do produkcji szwów lekarskich i implantów powoli uwalniających lek   * Używa się go do produkcji szwów lekarskich i implantów powoli uwalniających lek
   * Jest biodegradowalny (powoli; brak danych dot. prędkości)   * Jest biodegradowalny (powoli; brak danych dot. prędkości)
-  * Zostaniesz okrzyknięty zbawcą jeśli zbudujesz coś co łatwo i tanio przerabia kilogramy granulek PCL na drut ~3mm lub płytki grubości ​~1mm. Może maszynka do robienia spaghetti.+  * Zostaniesz okrzyknięty zbawcą jeśli zbudujesz coś co łatwo i tanio przerabia kilogramy granulek PCL na drut ~3mm lub płytki grubości ​1-3mm. Może maszynka do robienia spaghetti.-3
  
 ====Galeria==== ====Galeria====
  • sprzet/polimorf.1568141048.txt.gz
  • ostatnio zmienione: 2019/09/10 18:44
  • przez yasiu