Druk 3D


To potężna technologia która zalega się prędzej czy później w każdym hackerspace. Efekty tego są różne, a w przypadku Trójmiejskiego spejsu są to 2 drukarki. Drukarka 3D Gimili XL, która była wspólnym projektem pierwszych członków HS. Prusa i3 "Zombie", podarowana na rzecz HS, a następnie gruntownie przebudowana i ulepszona. Nie jest to światowej klasy sprzęt, ale działa i daje wystarczające efekty.

Sama technologia pozwala szybko prototypować projekty 3D, wytwarzać części zamienne czy po prostu drukować ulepszenia do samych drukarek. To ostatnie dzieje się non-stop w przypadku podarowanej prusy, co opisane jest na stronie projektu (i widać po odcieniach plastiku).

Części zamienne nie stanowią problemów przy istnieniu takich stron jak thingiverse.com. Banalnym przykładem będzie wydruk uchwytu do lampy TERTIAL.

Jest to nieocenione narzędzie przy wytwarzaniu nietypowych kształtów i przelewania wizji z ekranu komputera bez potrzeby manualnej pracy twórczej. Czy wspominałem już o figurkach do sesji RPG?

Przede wszystkim z poszanowaniem drugiego człowieka. Zanim zaczniesz spytaj czy działające drukarki nie będą przeszkadzały. Jeżeli usłyszysz zgodę przez szum sprzętu sieciowego: droga wolna. Drukarki to stos dziwnie poskręcanej elektroniki i gorących przedmiotów. Oznacza to, że stanowią ryzyko pożaru. Odpowiedzialni za sprzęt dokładają starań, aby było jak najmniejsze. Mimo wszystko zanim zaczniesz drukować, odbądź szkolenie z obsługi danego sprzętu, bo każdy z nich może reprezentować inne mankamenty. Nie zostawiamy ich jeszcze samym sobie, ktoś zawsze powinien być w spejsie gdy drukują.

Członkowie – Każdy członek przeszkolony przez osobę odpowiedzialną za dany sprzęt, obecnie dostępne drukarki znajdują się w spisie sprzętu.

Nieczłonkowie – Jeżeli chodzi osoby spoza HS: nie ustalono jeszcze schematu postępowania. Priorytet ma utrzymanie sprzętu w działającym stanie i wydruki członków. Nie wykluczamy dogadania się w tej sprawie pod warunkiem rekompensaty za zużyty filament.

Akapit napisany z nadzieją, że nigdy nie zostanie wykorzystany. Jednak większość miejsc gdzie takie sprzęty funkcjonują (nie tylko HS'y), wykazują inaczej. Po pierwsze: spytaj osoby odpowiedzialne wypisane na stronach odpowiednich urządzeń. Jeżeli odpowiedzialni za sprzęt nie są aktywni, ustal ich status na Spotkaniu Organizacyjnym i/lub podejmij się tego zadania. Jeżeli jest naprawdę źle: rozłóż je i złóż z nowymi częściami. Jest to projekt sam w sobie, który daje sporo doświadczenia potrzebnego potem do obsługi. Gratulacje: jesteś osobą odpowiedzialną za sprzęt!

Zakładając, że w spejsie znajduje się nie działającą Prusa. Można założyć, że w najbliższej przyszłości pojawi się kolejna Prusa z szansa przywrócenia pierwotnej, do stanu używalności. Przybyła z koleji ponawia efekt Prusy.

Dowody empiryczne:

Zaczęliśmy z Prusa i3 Mk0. Przez jakiś czas mieliśmy całkiem działająca Pruse i3 Mk2 która ewoluowała z Mk0. Teraz mamy całkiem działającą Mk2, srednio działającego totalnego customowego klona. Pożyczoną Oryginalną Mk3s. Ramę która czeka na części, żeby stać się Klonem Mk3s i martwego donora Mk2 w drodze.

  • poradniki/druk_3d.txt
  • ostatnio zmienione: 2020/03/05 00:57
  • przez not7cd