Różnice

Różnice między wybraną wersją a wersją aktualną.

Odnośnik do tego porównania

Poprzednia rewizja po obu stronach Poprzednia wersja
Nowa wersja
Poprzednia wersja
druk_3d [2019/05/12 11:19]
not7cd [Kto może skorzystać]
— (aktualna)
Linia 1: Linia 1:
-====== Druk 3D ====== 
- 
-To potężna technologia która zalega się prędzej czy później w każdym hackerspace. Efekty tego są różne, a w przypadku Trójmiejskiego spejsu są to 2 drukarki. [[sprzet:​gimili_xl|Drukarka 3D Gimili XL]], która była wspólnym projektem pierwszych członków HS. [[projekty:​prusa_i3|Prusa i3 "​Zombie"​]],​ podarowana na rzecz HS, a następnie gruntownie przebudowana i ulepszona. 
-Nie jest to światowej klasy sprzęt, ale działa i daje wystarczające efekty. 
- 
-===== Do czego to służy ===== 
- 
-Sama technologia pozwala szybko prototypować projekty 3D, wytwarzać części zamienne czy po prostu drukować ulepszenia do samych drukarek. To ostatnie dzieje się non-stop w przypadku podarowanej prusy, co opisane jest na [[projekty:​prusa_i3|stronie projektu]] (i widać po odcieniach plastiku). 
- 
-Części zamienne nie stanowią problemów przy istnieniu takich stron jak [[https://​www.thingiverse.com/​|thingiverse.com]]. Banalnym przykładem będzie [[projekty:​wydruk_uchwytu_do_lampy_tertial|wydruk uchwytu do lampy TERTIAL]]. 
- 
-Jest to nieocenione narzędzie przy wytwarzaniu nietypowych kształtów i przelewania wizji z ekranu komputera bez potrzeby manualnej pracy twórczej. Czy wspominałem już o figurkach do sesji RPG? 
-===== Jak drukować ===== 
- 
-Przede wszystkim z poszanowaniem drugiego człowieka. Zanim zaczniesz spytaj czy działające drukarki nie będą przeszkadzały. Jeżeli usłyszysz zgodę przez szum sprzętu sieciowego: droga wolna. ​ 
-Drukarki to stos dziwnie poskręcanej elektroniki i gorących przedmiotów. Oznacza to, że stanowią ryzyko pożaru. Odpowiedzialni za sprzęt dokładają starań, aby było jak najmniejsze. Mimo wszystko zanim zaczniesz drukować, odbądź szkolenie z obsługi danego sprzętu, bo każdy z nich może reprezentować inne mankamenty. Nie zostawiamy ich jeszcze samym sobie, ktoś zawsze powinien być w spejsie gdy drukują. 
- 
-===== Kto może skorzystać ===== 
- 
-**Członkowie** -- 
-Każdy członek przeszkolony przez osobę odpowiedzialną za dany sprzęt, obecnie dostępne drukarki znajdują się w [[sprzet:​start|spisie sprzętu]]. 
- 
-**Nieczłonkowie** -- 
-Jeżeli chodzi osoby spoza HS: nie ustalono jeszcze schematu postępowania. Priorytet ma utrzymanie sprzętu w działającym stanie i wydruki członków. Nie wykluczamy dogadania się w tej sprawie pod warunkiem rekompensaty za zużyty filament. 
- 
-===== Drukarki się rozpadają i nie drukują ===== 
- 
-Akapit napisany z nadzieją, że nigdy nie zostanie wykorzystany. Jednak większość miejsc gdzie takie sprzęty funkcjonują (nie tylko HS'y), wykazują inaczej. 
-Po pierwsze: spytaj osoby odpowiedzialne wypisane na stronach odpowiednich urządzeń. 
-Jeżeli odpowiedzialni za sprzęt nie są aktywni, ustal ich status na [[sporg|spotkaniu organizacyjnym]] i/lub podejmij się tego zadania. ​ 
-Jeżeli jest naprawdę źle: rozłóż je i złóż z nowymi częściami. Jest to projekt sam w sobie, który daje sporo doświadczenia potrzebnego potem do obsługi. Gratulacje: jesteś osobą odpowiedzialną za sprzęt! 
  
  • druk_3d.1557659992.txt.gz
  • ostatnio zmienione: 2019/05/12 11:19
  • przez not7cd