CODE:ME

CODE:ME - Fundacja zajmująca się organizacją szkoleń z zakresu programowania oraz nowych technologii.

Matka Hackerspace, to ona dała mu życie. Wypełnia budżet Hackerspace, gdy nagle pojawia się w nim dziura (czego za wszelką cenę staramy się unikać).

Współdzielimy z nią budynek w którym znajduje się nasza obecna siedziba.

CODE:ME wystartowało w 2015 r. i na samym początku było prywatnym projektem Marcina Młyńskiego, który wraz z Markiem Stawiaszem i Pawłem Apanasewiczem z Horde Technology uruchomili pierwszy, pilotażowy kurs Javy od podstaw. Pomysł na naukę programowania od podstaw okazał się strzałem w dziesiątkę, a pierwsze szkolenie jaskółką wielkiego boomu i zapotrzebowania rynku na programistów. Zainteresowanie okazało się tak duże, że padły serwery Evenei, przez którą były robione zapisy.

W międzyczasie do projektu dołączyła Magdalena Eichler, a w kwietniu 2016 roku CODE:ME zostało już oficjalnie zarejestrowane jako fundacja i prężnie realizowało swoją misję związaną z promowaniem nowych technologii oraz nauczaniem programowania.

Kolejnym krokiem było stworzenie przestrzeni wymiany wiedzy i doświadczeń oraz wspólnej, twórczej pracy przy projektach z dziedziny nowych technologii, a więc Hackerspace Trójmiasto. Miał on od samego początku uzupełniać działania Fundacji związane z programowaniem, a w szczególności zapewnić możliwość dalszego rozwoju szkolącym się osobom, uzupełnić te kompetencje o wiedzę z zakresu hardware'u i pokazać alternatywną do korporacyjnej ścieżkę rozwoju. Sukcesywnie miały też dołączać osoby z zewnątrz, wnosząc nowe spojrzenie, wiedzę i pomysły.

Mimo, że marka HS powstała już pod koniec 2015 roku i wtedy też odbyły się pierwsze warsztaty, to za oficjalną datę rozpoczęcia działalności Hackerspace Trójmiasto uznaje się 2 lipca 2016 roku, kiedy to podczas jednej z edycji CODE{sun}DAY (całodziennych, bezpłatnych warsztatów programowania w różnych technologiach od podstaw organizowanych przez Fundację), drzwi do pierwszego lokalu HS na czwartym piętrze Inkubatora Starter wreszcie zostały otwarte.

Wtedy też do grona pracowników CODE:ME przystąpił Wojciech Kokorzycki, który otrzymał za zadanie rozwinąć rodzący się Hackerspace. Z biegiem czasu, przyszły szef HS, organizował coraz większe warsztaty i zapraszał kolejne meetupy, a wraz z nimi pasjonatów nowych technologii – tak programowania, jak i elektroniki, serwerów, bezpieczeństwa…

Równolegle toczy się historia CODE:ME, już oficjalnej szkoły programowania, która pod swoimi skrzydłami uczyła przyszłych programistów.

Kolejnym kamieniem milowym w historii CODE:ME staje się przeprowadzka do stylowego lokalu przy Grunwaldzkiej, gdzie jeszcze prężniej rozwinęły się hackerspace’owe meetupy, powstał cowork i zalążek warsztatu z prawdziwego wrażenia, a sama Fundacja CODE:ME rozszerzyła swoją dotychczasową ofertę o szkolenia dedykowane firmom. W międzyczasie, CODE:ME było organizatorem, współorganizatorem i partnerem licznych wydarzeń związanych z promocją nauki programowania, zdobywania wiedzy o nowych technologiach, a także hackathonów i jamów. Etap trzeci to przeprowadzka do samodzielnego budynku przy alei Wojska Polskiego. Tam CODE:ME zyskało wreszcie własne cztery kąty do prowadzenia kursów i szkoleń, a hackerspace’owicze większy cowork, osobny warsztat i słusznych rozmiarów salę meetupowa do spotykania się w większym gronie i organizowania liczniejszych warsztatów.

W chwili obecnej Fundacja CODE:ME zajmuje się organizowaniem kursów programowania od podstaw i na poziomie zaawansowanym w trzech miastach: w Gdańsku, Poznaniu i Warszawie. Prowadzi dedykowane szkolenia w firmach w całej Polsce, a także dalej, zgodnie ze swoją misją, zajmuje się organizowaniem otwartych, często darmowych warsztatów i prelekcji, dalej też wspiera i inwestuje w rozwój Hackerspace Trójmiasto.

Oprócz tego wszystkiego, CODE:ME stara się zaznaczać swoją obecność podczas różnych wydarzeń technologicznych, głównie w Trójmieście, realizując swoją misję wspierania i propagowania nauki i zdobywania wiedzy o nowych technologiach.

Współtworząc grupę z Horde Technology buduje także specjalizujący się w głównie w Javie software house, którego szeregi mogą zasilać absolwenci kursów CODE:ME oraz chętni do komercyjnej współpracy członkowie HS.

Fundacja CODE:ME jest założycielem i właścicielem marki Hackerspace Trójmiasto oraz inicjatorem powstania społeczności. Dzięki udostępnieniu i wstępnemu wyposażeniu przestrzeni oraz etatowej pracy kilku osób powstały warunki do zrodzenia się tego, co mamy teraz.

CODE:ME opiekuje się Hackerspacem pod względem formalnym, użyczając formy prawnej tam, gdzie jest ona potrzebna, przejmując niezbędną biurokrację związaną z najmem lokalu czy rozliczeniami za media, i finansowym, pozyskując sponsorów oraz partnerów.

Choć Hackerspace jest już w zasadzie samodzielną i sprawnie działającą społecznością, CODE:ME wciąż czuwa również nad sprawami organizacyjnymi, głównie tymi największego kalibru, jak wykorzystanie przestrzeni, współtworzenie kierunków rozwoju, ale również tymi małymi, jak porządki czy zasady wspólnej egzystencji w jednej przestrzeni wielu osób i podmiotów naraz.

Hackerspace jest NON-PROFITowym projektem Fundacji CODE:ME, co oznacza, że Fundacja nie czerpie z tytułu prowadzenia tej społeczności żadnych korzyści finansowych. Całość zebranych środków, czy to w postaci składek, darowizn, czy sponsoringu, przeznaczana jest bezpośrednio i w jasny sposób na działalność Hackerspace Trójmiasto. Ta transparentność stanowi jeden z fundamentów, na którym opiera się współpraca pomiędzy Fundacją a społecznością hackerów.

Obecność CODE:ME i Hackerspace obok siebie to także dodatkowa wartość merytoryczna i wzajemne wsparcie. Obie instytucje przenikają się nawzajem i pomagają sobie rosnąć. Członkowie HS, których pasją jest edukacja, mogą dołączać do grona trenerów i ekspertów CODE:ME, a sama fundacja może także przekazywać realne projekty do realizacji społeczności HS. CODE:ME dzięki swoim licznym kontaktom i szerszej obecności promuje także Hackerspace, a ten odwzajemnia się podobnym podczas swoich wydarzeń. Bliska obecność fundacji to także możliwość ubiegania się o granty, projekty i dodatkowe działania, które z powodzeniem są realizowane.

Dzięki efektowi synergii, zarówno Fundacja CODE:ME, jak i Hackerspace Trójmiasto, mogą wspólnie się rozwijać i już teraz współtworzyć jedną z największych i najszybciej rozwijających się społeczności hackerskich w Polsce.

Rezultatem naszej współpracy są też takie wydarzenia jak: 2 edycje Hackerspace Game Jam, NASA Space Apps Challenge, Stupid Hackathon czy wspierany grantami CODE:WEEK.

  • codeme.txt
  • ostatnio zmienione: 2019/09/10 23:46
  • przez yasiu